přeskočit k navigaci »

úvod » aktuality » V DDM Sova vyrostlo moderní přírodovědné centrum

V DDM Sova vyrostlo moderní přírodovědné centrum

23.06.22

Od září najde v novém přírodovědném centru moderní zázemí řada kroužků DDM Sova. Na specializované exkurze sem budou docházet i chebské školy a školky.

V areálu Domu dětí a mládeže Sova byla dokončena stavba nového přírodovědného centra za 35 milionů korun. Městu se přitom na jeho vybudování podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 18 milionů korun.

Jedná se o moderně pojatý objekt s prosklenou čelní stěnou, který je zapuštěn v terénu a byl přistavěn k původnímu objektu stájí. Je v něm jak tropická část s vnitřním skleníkem, tak terarijní a botanická sekce.

Původní dva dožilé skleníky byly v rámci stavby odstraněny. Jejich stav byl již zcela nevyhovující a velmi náročné byly také na vytápění. Nevyhovovaly už navíc ani kapacitně. Část jednoho z původních skleníků sloužila zároveň jako přípravna krmení pro zvířata a přes zimu i jako zimoviště některých ptáků z venkovních voliér. Druhý ze skleníků byl využíván nejen pro pěstování a množení rostlin, ale probíhaly tam také vzdělávací aktivity zaměřené na botaniku. Umístěna v něm byla rovněž unikátní sbírka citrusů, které se v DDM pěstují již přes 40 let.

V nově vybudovaném objektu se nacházejí i nové učebny, laboratoře a další potřebné zázemí pro vzdělávání dětí včetně sociálního zařízení, kabinetů nebo přípravny krmení pro zvířata. Nová budova je koncipována jako bezbariérová. Objekt je vybaven moderními technologiemi pro vytápění a využití dešťové vody. Pro potřeby skleníku a terárií jsou na střeše umístěny solární panely, které budou zdrojem potřebné elektrické energie. O vnitřní komfort se starají automatické jednotky pro zastínění prosklené fasády a vzduchotechnické jednotky pro výměnu vnitřního vzduchu s detekcí koncentrace oxidu uhličitého. Celkově je budova energeticky velmi úsporná, kdy zasklení umožňující automatické stínění je z izolačních trojskel. Primárně je vytápěna tepelnými čerpadly a v celém objektu je vedeno podlahové vytápění.

Od září najde v novém přírodovědném centru moderní zázemí řada kroužků DDM Sova. Na specializované exkurze sem budou docházet i chebské školy a školky. Cheb tímto získal další objekt pro vzdělávání, který je navíc ukázkou moderního řešení energeticky nenáročných veřejných budov.

Zdroj: cheb.cz
Zpracoval/vložil: Martin Ivány

 

« zpět do seznamu aktualit

 
ANNAKK

ANNAKK
tel.: +420 776 204 962
email: info@annakk.cz

 

TOPlist